Original article: http://netpbm.sourceforge.net/

Bu, Netpbm'nin giriş sayfasıdır.

Bu sayfanın Arapça, Malayca, Hintçe, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Portekizce, Endonezyaca, Pencapça, Urduca, Almanca, Türkçe, Vietnamca, İtalyanca, Tayca, Ukraynaca, Romence, Filipin dili, Yunanca, Ermeni, Belarus, Arnavutça çevirisi , Gürcüce, Litvanyalı ve Estonyalı.

Netpbm hakkında

Netpbm, görüntülerin çeşitli biçimler arasında dönüştürülmesi de dahil olmak üzere grafik görüntülerin işlenmesi için bir araçtır. Pakette, yaklaşık 100 grafik formatı için dönüştürücüler içeren 300'den fazla ayrı araç bulunmaktadır. Bahsettiğimiz resim manipülasyon türüne örnekler: Bir resmi% 10 küçültmek; Görüntünün üst yarısını kesmek; Ayna görüntüsü oluşturmak; Bir görüntüden diğerine kaybolan bir görüntü dizisi oluşturma.

Detaylar için kullanım kılavuzuna bakınız .

Paket birçok platforma taşınabilir olması amaçlanmıştır. En azından bir defa çeşitli Unix tabanlı sistemler, Windows, Mac OS X, VMS ve Amiga OS altında test edilmiştir. Sağlayıcı, onu Linux sisteminde kullanır ve oluşturur.

Netpbm'nin hedefi, ihtiyaç duyabilecek tüm ilkel grafik araçları, özellikle dönüştürücüler için tek bir kaynak olmaktır. Bu nedenle, paket içerisinde bulunmayan bu damarda serbestçe yeniden dağıtılabilen bazı yazılımlar biliyorsanız, bir sonraki sürümde yer alması için, onu Netpbm bakımcısının dikkatine sunmalısınız.

Netpbm etkileşimli araçlar içermez ve grafiksel bir arayüze sahip değildir. Programlar, yazılan bir kabuk komutundan çağrılır, ancak çoğu program tarafından dahili olarak kullanılmaya yöneliktir.

Netpbm'i Başlarken

Netpbm'yi Alma bölümüne bakın.

Bina ve Kurulum

Netpbm'yi kurma ve kurma yönergeleri doc / INSTALL dosyasındaki Netpbm kaynak ağacındadır.

Destek

Hata raporları ve yardım talepleri için posta listesi veya izleme sistemi yoktur. Sadece bryanh@giraffe-data.com adresindeki bakıcı Bryan Henderson'a bir e-posta gönderin. Bryan oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde cevap veriyor.

Lütfen hatanın daha önce düzeltilip düzeltilmediğini görmek için önce sürüm serinizin değişiklik geçmişini kontrol edin. Çoğu Netpbm programındaki --version seçeneği, hangi sürümü kullandığınızı gösterir.

Böcek izleme sistemi yoktur, çünkü bunun için değerli hata raporları yoktur. Sağlayıcı, e-postayla gönderilen her hata raporuna derhal yanıt verir.

Genel olarak, rapor edilmiş bir hata olduğunu, ancak değişiklik geçmişinde listelenen bir düzeltme bulunmadığını unutmayın. Bunun nedeni, bir hata bildirildiğinde, birkaç gün içinde düzeltilmesi gereken bir sürüm (veya bir hata yapmayan bir belge değişikliği) olmasıdır.

gelişme

Netpbm Sourceforge projesi ile korunur ve dağıtılır.

Ön şartlar

Önkoşulları alma, oluşturma veya yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız, Netpbm sorumlusu bilmek ister. Onları kendisi kullandığından, size yardımcı olabilir. Ve kendi bakımcısının düzeltemediği önkoşul paketinde bir sorun varsa, Netpbm ile bir düzeltme göndermek mümkün olabilir.

Netpbm'yi kurmak ve kurmak için GNU Make ve bir Perl yorumlayıcısına ihtiyacınız var. GNU markasını GNU projesinden ve Perl'i CPAN'dan alabilirsiniz . Bazı adımların Perl olan farklı bir makinede çalıştırılması ve başkalarının manuel olarak yapılması ile Perl gereksinimi aşmak mümkündür. GNU Make'ın pratik bir alternatifi yoktur.

Netpbm paketi bir bütün olarak yarım düzineden fazla harici kütüphaneyi kullanır, ancak Netpbm'yi oluşturmak için hepsini kurmanıza gerek yoktur. Her kitaplık birkaç Netpbm programı tarafından kullanılır ve eğer kitaplığınız yoksa, Netpbm derlemesi bu parçaları oluşturmayı otomatik olarak atlar. Önkoşul Listesine bakınız.

pstopnm (Postscript to PNM image converter) Ghostscript'i gerektirir (komut arama yolunuzda gs adıyla yüklü). Ve özellikle Ghostscript'in ilgili PNM aygıt sürücüleri ile oluşturulmasını gerektirir.

Hemen hemen her C derleyicisi Gcc 2.96 dışında çalışıyor.

Netpbm, belgeler dahil değil, yaklaşık 6 MiB disk alanı gerektirir. Belgeler 2 MiB'dir, ancak mutlaka yüklemeniz gerekmez; Sadece genel kopyaya erişebilirsiniz.

Yasal Kullanılabilirlik

Netpbm, birçok yazarın katkıda bulunduğu koddan oluşur ve çoğu, en azından yazdıkları kodda telif hakkına ve belki de ondan türetilen daha büyük parçalara sahiptir. Tüm yazarlar, bazı basit gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece, size kodlarını ödemek zorunda kalmadan kodlarını kullanma ve dağıtma hakkını vermiştir. Bu genel lisansların tümü, SourceForge tarafından tanımlandığı şekilde "açık kaynaklı" lisanslardır (SourceForge, kodu dağıtma koşulu haline getirir).

Kaynak kod dosyalarında genellikle bir telif hakkı lisansı teklifi bulabilirsiniz. GPL, BSD, MIT ve BSD lisansları sunulanlar arasındadır. Steve McIntyre, 2001 yılında Debian'a nelerin dahil edilebileceğini belirlemek amacıyla kaynak kodunda bir anket yaptı ve kaynak ağacındaki copyright_summary dosyasında ne bulduğunu özetledi.

Tabii ki, en açık kaynaklı yazılımlarda olduğu gibi Netpbm ile, kodu kimin yazdığını veya bulduğunuz lisansın aslında telif hakkına sahip kişilerden olup olmadığından emin olamazsınız. Bir zamanlar birileri kodu izinsiz kopyalamış ve Netpbm'ye katkıda bulunmuş olabilir, bu da daha fazla kopyalarsanız telif hakkı sahibine telif borcunu borçlu olabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bunun riski çok düşük olmalıdır çünkü Netpbm'e yapılan hiçbir katkı, böyle bir telif hakkı sahibinin telif hakkını zorlamak için yeterince değerli olamayacağı kadar değerli değildir.

Netpbm sağlayıcısı, kodun lisanslandığı konusunda herhangi bir garanti almamıştır ve bu garantileri başkalarına sunmamaktadır.

Netpbm kodunun uyguladığı patentler olabilir, bu da kullanıcıyı bir kodun patent sahibine telif ücreti ile yükümlü kılmasını sağlar. Netpbm sağlayıcısının herhangi bir patenti kullanma lisansı yoktur. Netpbm'yi etkileyen patentler hakkında bilinen, kaynak ağacındaki patent_summarydosyasındadır.

Bir Web Sitesinde Netpbm Kullanımı

Birçok kişi Netpbm'yi bir web sitesinde grafik işlevleri gerçekleştirmek için kullanır. Bir web sayfasında gösterilmek üzere görüntüleri işlemek için Netpbm programlarını çağıran CGI komut dosyalarına sahipler. Galeri ve 4Images, grafik işleme için Netpbm'ye dayanan iki web sitesi yazılım paketidir.

Netpbm'i kurmak, diğer birçok web sitesi yazılımını kurmaktan farklı beceriler ve sistem erişimi gerektirir. Web sunucusu makinesi için C kodunu derleyebilmeli ve dosyaların nasıl organize edildiğini ve programların web sunucusunda nasıl çalıştığını anlayabilmelisiniz. Kaçınılmaz sorunların teşhisi genellikle web sunucusuna kabuk erişimi gerektirir.

Netpbm, herhangi bir web barındırma hizmeti tarafından tedarik edilmesi gereken temel grafik yazılımıdır. Web sunucunuzda değilse, sistem yöneticisinin eklemesini istemeniz gerekir.

Popülerlik

Netpbm'in popülaritesi çoğunlukla tarihseldir. Dünyanın önde gelen grafik işleme paketi olduğu bir zaman vardı, ancak bilgisayarların çoğunlukla mühendisler ve bilim adamları tarafından kullanıldığı bir zamandı - kabuk komutları yazmakta ve programlar yazmakta rahat olan insanlardı.Grafiksel kullanıcı arayüzlerinin zayıf ve nadir olduğu bir zamandı. Bugün, Netpbm'in 300+ programından birkaçı oldukça popülerdir, ancak çoğu çoğunlukla eski programlar ve hatta daha eski programcılar tarafından kullanılmaktadır. Bir kişinin bugün Adobe Photoshop veya Gimp kullanarak Netpbm'in pnmcrop öğesinden daha fazla resim kırpması veya ImageMagick ile GIF'ten PNG'ye dönüştürmesi daha olasıdır.

Popülaritesinin düşmesinin bir diğer nedeni de Netpbmin yeni olduğu zamanki ana özelliğinin grafik formatları arasında dönüştürme yeteneği olmasıydı. Netpbm'in bildiği 100 formattan sekizi hariç hepsi bugün yalnızca müzelerde görülüyor.

Bunların hiçbiri Netpbm'nin eski olmadığı anlamına gelmiyor. Modüler tasarım, kodların yeniden kullanımı ve yapı taşlarından yapı inşa etmeyi seven mühendislerin nişleri arasında, Netpbm'in eşitliği yoktur. Bu insanlar çok sayıda kullanmaya devam ediyor ve her üç ayda bir genellikle yeni özellikler içeren yeni sürümler var.

Haziran 2012'de Netpbm geliştiricisi ve kullanıcısı Akira F Urushibata, Linux tabanlı işletim sistemi Fedora'yı araştırdı ve 114 Netpbm programının en az bir Fedora paketinde bir ölçüde kullanıldığını buldu. Bu, 34 grafik formatı için dönüştürücüler içeriyordu.

En popüler on kişi (kullanan paketlerin sayısına göre) Fedora'daki Netpbm programları, en popüler olanlardandı:

1.     pnmtopng / pngtopnm ( PNG'den / PNG'ye dönüştürür)

2.     pnmtops (Postscript'e dönüştürür)

3.     ppmtogif / giftopnm GIF'den / GIF'ye dönüştürür)

4.     pnmquant (Renkleri nicelleştirir )

5.     pamscale (Görüntüleri ölçeklendirir - görüntüleri genişletir ve küçültür)

6.     tifftopnm / pnmtotiff TIFF'den / TIFF'ye dönüştürür)

7.     jpegtopnm JFIF'e dönüştürür)

8.     ppmtopgm (Rengi gri tonlamaya dönüştürür)

9.     Pamcut Kırpma görüntüleri)

10. bmptopnm / ppmtobmp BMP'den / BMP'ye dönüştürür).

En popüler olmayan 10 dönüştürücü:

1.     pnmquant (Renkleri nicelleştirir )

2.     pamscale (Görüntüleri ölçeklendirir - görüntüleri genişletir ve küçültür)

3.     Pamcut Kırpma görüntüleri)

4.     pamfile (Bir resmin boyutlarını bildirir )

5.     pnmcrop (Resimlerdeki kenarlıkları kaldırır)

6.     pamflip (Görüntüleri çeşitli şekillerde çevirir)

7.     pnminvert (Beyaz için siyah değiş tokuşlar)

8.     pnmrotate (Görüntüleri döndürür)

9.     ppmdist (Kontrastı arttırır )

10. ppmnorm (Kontrastı arttırır )

Gerçek paket bağımlılıklarının Netpbm'nin bu sayıların gösterdiğinden daha az kullanıldığını gösterdiğine dikkat etmek önemlidir. Bu çalışma paket dosyalarında Netpbm programlarının adlarını arayarak yapılmıştır.

Netpbm temel olarak Subversion checkout yoluyla dağıtıldığı için indirme sayıları mümkün değildir.

Tarihçe

Netpbm'in tarihi 1988'e kadar uzanıyor. Kısaca: Netpbm, yaygın şekilde yayılan Pbmplus paketinin yerini aldı (son 10 Aralık 1991'de yayımlandı). Sayısız gelişme ve eklemeler yapıldı. Pbmplus'ın son sürümünden sonra, o zamanlar oldukça yeni bir durum olan net üzerinde çok sayıda ilave filtre dolaşmaya başladı. Netpbm'in amacı bunları toplamak ve bir pakete dönüştürmek, dolayısıyla "Netpbm" adıydı. Bu çalışma tüm dünyadaki programcılar tarafından yapılmıştır.

Ayrıntılı kod değişikliği geçmişi için bkz. Change.html . Buradan, gördüğünüz sürümden bu yana belirli bir hatanın çözülüp çözülmediğini ve sahip olduğunuzdan daha yeni sürümlerde hangi yeni özelliklerin bulunduğunu anlayabilirsiniz.


Bryan Henderson, San Jose, CA; bryanh@giraffe-data.com son kontrol edilen 2019.03.03

Sponsorlar: Jrop.com - Burayı ziyaret edin .